СТАНОВИЩЕТО НА СПЕЦИАЛИСТИТЕ ЗА ГАВРАТА СЪС СЛИВЕНСКИТЕ ВОЙВОДИ: НЕКОМПЕТЕНТНОСТ, НЕРАЗБИРАНЕ, ЧУЖДОЗЕМНО ПОДРАЖАТЕЛСТВО


Днес на крепостта Туида приключват т. нар. Творчески игри „Потомци на войводи". От общината предоставиха становището на Регионален исторически музей – Сливен, за събитието, което първоначално бе замислено като фестивал, но в последния момент претърпя доста промени – както на името, така и в програмата.
Становището до кмета на общината е подписано от директора на музея Николай Сираков, от фолклориста и етнолог доц. д-р Владимир Демирев, както и от Мария Кирова и Росица Георгиева – главен уредник и уредник в отдел „История на България XV-XIX век". Ето и мнението на специалистите:
Уважаеми г-н Радев, обръщаме се към Вас, за да изразим нашето безпокойство относно идеята за провеждане и съставената програма на Фестивал на т.н. „Потомци на войводи" в нашия град. Видно е, че в основата на тази проява е проект „Потомци на сливенски войводи". Продукт към този проект е изданието „Светът на войводата. Именник на войводите и байрактарите – родени в сливенския край – водили чети из сливенския Балкан". Без да правим анализ на това издание считаме, че в него личи подчертана некомпетентност на съставителството, относно ползването на историческите, неисторическите извори и литература по темата, недостатъчна прецизност при интерпретацията им. Намираме, че това е /меко казано/ признак на неразбиране на едно от най-значимите явления в нашата доосвобожденска история – хайдутството. Един от показателните примери е включването на т.н. „хайдушки носии", сред които е и странната „носия" на жена войводка. Всичко това се явява предпоставка и за необяснимите идеи, включени в Програмата на т.н. Фестивал:
1. Съотносимо ли е понятието „Фестивал" с хайдутството изобщо в контекста на българската история и традиционна култура?
2. В какъв аспект е заложено понятието „Войводско хоро", какъв е неговият смисъл и на каква изворова база почива то? Каква е връзката на това „хоро" със статута на хайдушкия войвода? Подобни въпроси предизвиква и идеята за хорото на т.н. „100 войводки". Неприятни и неверни са подобни „числени" обозначения, които при всички случаи са подвеждащи.
3. „Хайдушка клетва" - няма основание и не е ясно какво представлява точно тази клетва, тъй като липсва засега изворов материал за нейното съдържание.
4. В предварителната Програма, публикувана в местни сайтове, беше вписана идеята за „търсене на хайдушко съкровище" със собственоръчно изработена карта със знаци за такова съкровище. Хайдушкото съкровище е хипотеза, достатъчно ясно интерпретирана в науката, а предложеният в този вариант способ е иманярски. Опасяваме се, че с подобни идеи ще се подмени мотивът „Потомци на войводи" към мотива „Потомци на иманяри".
5. За съжаление някои от другите инициативи също имат своята необоснованост в контекста на първоначалната идея: „прочутите сливенски гювечи", „най-силната мома", „пехливанска надпревара", „надпревара между юнаци", „най-вкусната боб чорба". А чуждоземното подражателство – надпреварата „най-гладен и най-бърз" буди основателно недоумение!
Господин Кмете, убедени сме, че историческото явление „Хайдутство" заема своето особено значимо място в националната ни история и памет, за да бъде предмет на подобни „Фестивали". Мястото на Сливен и Сливенско в хайдушкото движение също е безспорно, но това, наред с чувството за основателна гордост, определено ни задължава – да бъдем отговорни към проблематиката, да сме прецизни в опитите за нейното представяне, особено пред ученици и млади хора, чиито възгледи и схващания тепърва се формират. Защото в противен случай съществува опасност интерпретациите на тема хайдутство да крият реална възможност, при която да „подведат" присъстващите и да се направят неправдоподобни внушения. В този смисъл сме убедени, че при подготовка на подобни прояви, връзката със съответните специалисти от научни институти и музеи би била несъмнено полезна, както за организаторите, така и за обществото като цяло.
Б.р.: Ето и коментарът по темата на зам.-кмета Пепа Чиликова: Има някои събития, на които общината не е основен организатор, но се търси съдействието на общината – дали със зала, дали с финансови средства, дали с осигуряване на награди. Събитието, което приключва днес на крепостта Туида – Творчески игри „Потомци на войводи", беше с друго наименование – Фестивал на войводите. Ние потърсихме становището на Регионалния исторически музей и след като го получихме, решихме, че е редно да се направят някои корекции. Основните организатори ги направиха. Ангажиментът на община Сливен към това събитие се състои в осигуряване на награди за децата – предимно книжки, в размер на 500 лева и в това, че събитето се състоя на Туида.
< Предишна | Следваща > |
---|

-
ДНЕС ПРАВОСЛАВНИТЕ ЧЕСТВАТ ПАМЕТТА НА СВЕТИ КИРИЛ, ПРАЗНУВАТ СЕ ТРИФОН ЗАРЕЗАН И СВЕТИ ВАЛЕНТИН
от - 14.02.2019
-
ПОСТИЖИМ ЛИ Е ВТОРИ ПОРЕДЕН ФИНАЛ В ШАМПИОНСКА ЛИГА ЗА ЛИВЪРПУЛ?
от - 14.02.2019
-
МЕЖДУНАРОДНА ПАРТНЬОРСКА СРЕЩА ЗА ОБРАЗОВАТЕЛНИ ПРАКТИКИ ЩЕ СЕ ПРОВЕДЕ В СЛИВЕН
от - 14.02.2019
-
НАРЯЗАХА ГУМИТЕ НА АВТОМОБИЛИ В НОВОЗАГОРСКО
от - 14.02.2019
-
glo™ В НОВИ ГРАДОВЕ В БЪЛГАРИЯ
от - 14.02.2019
-
СПАД НА НОВОПОСТРОЕНИТЕ ЖИЛИЩНИ СГРАДИ В СЛИВЕН
от - 14.02.2019
-
НОВОЗАГОРКА, ОГРАБИЛА ВЪЗРАСТНА ЖЕНА, ЩЕ ИЗЛЕЖАВА 2-годишна ПРИСЪДА
от - 13.02.2019
-
БЕЗРАБОТНИТЕ ЩЕ ПЛАЩАТ ПО 22 ЛЕВА И 40 СТОТИНКИ ЗА ЗДРАВНИ ОСИГУРОВКИ
от - 14.02.2019
-
ПРОЕКТ ЗА ПРЕДПРИЕМАЧЕСТВО ЩЕ БЪДЕ ПРЕДСТАВЕН В СЛИВЕН
от - 13.02.2019
-
СЛИВНАЛИИ СТАНАХА СЪУЧРЕДИТЕЛИ НА АСОЦИАЦИЯ НА ВЕТЕРАНИТЕ-МИРОТВОРЦИ
от - 11.02.2019