Върховният административен съд (ВАС) отмени решението на Централната избирателна комисия (ЦИК), с което беше премахнато гласуването с машини на местните избори, но само за втория тур.
Върховните съдии Румяна Борисова (председател на състава), Любомира Мотова (докладчик), Светослав Славов обявиха решението за незаконосъобразно в частта му, с която комисията беше разпоредила и на втория тур следващата неделя да се гласува с машини.
Що се отнася до премахването на машините на първия тур от прессъобщение на съда за решението става ясно, че ВАС приема, че не е било установено съответствието на машините. Причината, която се изтъква за това е, че решението за нея е подписано от зам.-министър на електронното управление, а не от министъра.
ВАС приема, че за провеждането на балотажа може да се изпълнят изискванията на Изборния кодекс при спазване на законоустановената процедура като удостоверяването се извърши от компетентните органи. Т.е. тепърва да се установи съответствието на машините с подписа на министъра на електронното управление Александър Йоловски, а не на заместника му.
„Относно миналите на 29 октомври 2023 г. избори ВАС отхвърля жалбите, тъй като към момента на вземане на обжалваното решение на ЦИК, няма издадено решение за удостоверяване съгласно чл. 213а от Изборния кодекс, за което комисията е била уведомена от министъра на електронното управление с цитираното в мотивите писмо. Такова съгласуване е постъпило след приемане на обжалваното решение от Централната избирателна комисия, което е подписано от Български институт за стандартизация, Български институт по метрология и заместник-министър на министерството на електронното управление. Последният е бил определен да извършва тези действия със Заповед № МЕУ-14646/19.09.2023г. на министъра на електронното управление. С оглед на изложените факти върховните магистрати приемат, че както към момента на приемане на обжалваното решение, така и към настоящия момент липсва надлежно издадено решение от компетентните органи по смисъла на чл.213а ал.2 от Изборния кодекс“, посочват от съда.
И цитират решението, в което се заявява, че удостоверяване на съответствието на машините е изрична компетентност на министъра на електронното управление – централен орган на изпълнителната власт съгласно чл. 19, ал.2 от Закона за администрацията, какъвто не е Министерството на електронното управление. „Такава изрична компетентност на съответния орган не може да бъде делегирана на някой от подчинените му органи – в случая заместник министър. Позоваването на чл.19 ал.2 от Закона за администрацията, посочена като основание за издаване на заповедта за делегиране не може да послужи като правно основание за това. Законът за администрацията е устройствен закон, който не разписва материално-правна компетентност на административните органи, предвидена в специалните закони, какъвто е Закона за електронното управление. Още по-малко делегирането може да става въз основа на устройствен правилник, който е вътрешнослужебен акт“, заявява ВАС.
И заключава, че заповедта, с която Йоловски е делегирал удостоверяването на съответствието на машините за изборите на заместника си е незаконосъобразна, както и извършените след това от заместник-министъра действия, включително издаденото решение за удостоверяване на съответствието.
ВАС заявява, че това е достатъчно основание да се приеме, че не е установено съответствие на устройствата за машинно гласуване по предвидения и от компетентните органи, а това „препятства гарантирането на принципите по чл. 3 на Изборния кодекс за прозрачност и сигурност на машинното гласуване“.
Затова решението на ЦИК в частта за провеждане на изборите за общински съветници и за кметове на 29 октомври 2023 г. само с хартиени бюлетини е законосъобразно, прие съдът.
Решението на ВАС е окончателно, всеки момент се очаква публикуването му.
В съда постъпиха над 10 жалби срещу решението на комисията, а тя пък поиска да бъдат представени допълнителни писмени доказателства от ДАНС, което съдът остави без уважение.
До решението на ЦИК се стигна именно след справка от ДАНС от среща на 20 октомври в Министерството на електронното управление (МЕУ), където се е провеждал процесът по доверено изграждане на софтуера за машините за гласуване. След края му зам.-министърът Михаил Стойнов е заснел с мобилния си телефон всички стъпки по изграждане на изходния код на софтуера на машините. Според ДАНС той качил информацията на флаш памет, с което е нарушил правилата и е копирал софтуер. В справката на ДАНС се твърди, че Стойнов е споделил с присъстващите в залата, че е снимал изграждането на софтуера с цел „да си го гледа и да си поиграе с него“. /lex.bg/