Жители на Крушаре, водени от кмета на селото Димо Станков, се срещнаха днес с кмета на Община Сливен Стефан Радев и шефа на ВиК Пламен Трифонов. По думите им, „чашата преля след тригодишно ходене по мъките заради постоянни аварии и спиране на водата“.
Според хората, и в момента в селото има десетина аварии на водопреносната мрежа и водата изтича. От близо седмица обаче, след телевизионен репортаж, повредите не се отстраняват и водата не се спира. За да не се създава още по-голямо напрежение.
Крушарци споделиха, че заради честите аварии дори гробището на селото било наводнено с питейна вода и гробове започнали да се отварят. „Ежедневни изкопи, огоромни дупки, потрошени коли, асфалтът изчезва всеки ден, децата ни газят в калта, водата изтича, а всички ние я плащаме“ – това е картината, която описаха недоволните.
„Хората са на ръба и изнемогват. Вървим по тънък лед. Настояваме в кратки срокове да се изготви порект за цялостна промяна на водопреносната мрежа на селото и да се търси финансиране“ – обобщи настроенията кметът на Крушаре Димо Станков. Съселяните му поискаха да чуят мнението на кмета на общината и шефа на ВиК, „за да преценят как да действат“.
Стефан Радев обясни двата варианта за смяна на водопреносната мрежа – като това се заложи в бизнес плана на ВиК и доведе до повишение на цената на водата до 8-10 левва на кубик или евентуално да се търси възможност за финансиране на проект по Оперативна програма „Околна среда“.
Шефът на ВиК уточни, че цялостна промяна на строения преди повече от 60 години водопровод на селото ще струва по предварителни данни между 8 и 12 милиона лева. Той съобщи, че ще искат разрешение за създаване на депо с баластра в Крушаре, за да се засипват разкопаните участъци. Днес пристигнал регулаторът на налягането, на който се разчита да доведе до намаляване на авариите в селото. Потърсено е съдействие от ВиК-Ямбол, за да може със съдействието на техни екипи при монтирането му да се отстранят възможно най-голям брой повреди.
Хората от Крушаре обаче не искат регулатора, а цялостно решение на проблема.
Мирослав Велчев