Първият учебен ден 16 септември се превърна от празник в неприятно изживяване за някои сливенски шофьори и в „жътва“ за служителите на „Градска мобилност“.
Мястото на случката е едно от най-проблемните в обхвата на „синята зона“ – паркингът и площите южно от ОУ „Д-р Иван Селимински“ в центъра на града. Там вече 2 години никой не си прави труда да санкционира десетките нарушители, паркирани редовно в градинките и на мястото на премахнатите „доброзорно“ гаражи.
Историята, която е фрапиращ пример за царящото в Сливен безхаберие, се повтори и днес. Малко след 10,30 ч. репортер на „Сливен прес“ видя служители на „синята зона“ с автомобил да поставят вътре в паркинга скоби на няколко коли.
В същото време край тях, необезпокоявани от никого, в зелените площи имаше паркирани десетки превозни средства на нарушители. Сред тях и „постоянно присъствие“ – коли на хора, които работят във фирми наоколо, на бизнесмени, включително и на новоизлюпен „медиен бос“. На всички тях явно им се свиди да си плащат, а община Сливен става мълчалив съучастник на тарикатите и не си прави труда да събере своите пари, които буквално се въргалят в околните градинки.
Но явно това е примерът, който даваме на децата си, и така трябва да ги учим. Че правилата и данъците в Сливен са за глупаците, а хитреците могат да правят како си искат под благосклонния поглед на местната власт. И да минават за примерни граждани.
Защото, изчистена от оправдания, схемата изглежда много просто и е изключително нечестна: Общината махна гаражите на живеещите в района /вместо да ги обложи с някаква такса/, за да освободи място за безплатно паркиране на приходящите. И паркингът стои празен, а околните градинки са претъпкани с коли.
А уж целта беше облекчение на движението в централния район на нашия град. Крайно време е да си го кажем – в този си вид „синята зона“ е пряк данък, наложен на част от живеещите и работещите в центъра на Сливен. От който мнозина лесно се измъкват.
Докога ще я караме така, г-н кмете?!
Мирослав Велчев