По време на атака на всяка аритмия най-важното е да се успокоите. Колко бързо човек ще успее да овладее аритмията, зависи от емоционалното му състояние.
Какво представлява това състояние? Аритмията е нарушение на редовността и последователността на сърдечните контракции.
Но е важно да се разграничат животозастрашаващите видове аритмии от тези които не са толкова опасни.
„Ако ме виждате и чувате, тоест сте в съзнание, значи вашата аритмия не е опасна. Хората, които са в остра атака на опасни аритмии, губят съзнание с всички произтичащи от това последствия. Ако сте в съзнание, не се чувствате замаяни и нямате ниско кръвно налягане – под 90/60, няма нищо опасно във вашата аритмия,“ – обяснява кардиологът.
Но при атака на аритмия със загуба на съзнание и нисък пулс, трябва спешно да се обадите на бърза помощ! В останалите случаи можете да опитате да си помогнете сами.
Ето какво съветва кардиологът:
Първо и най-важно, успокойте се.
Можете да приемате успокоителни като валериана.
Легнете и си починете.
Ако това не помогне, извършете така наречените вагусови тестове – те са насочени към рефлекторно дразнене на блуждаещия нерв и помагат на човек бързо да спре атаката на аритмия. Най-лесният начин е да натиснете с два пръста корена на езика и да предизвикате повръщане.
Действието може да се повтори няколко пъти. Друг начин е да поемете дълбоко въздух, да покриете носа и устата си с ръка и да стегнете коремните мускули.Трябва да седите в това положение възможно най-дълго – докато имате достатъчно въздух.
Ако все още се чувствате зле, обадете се за линейка. А ако сте се справили с атаката, не забравяйте все пак да се свържете с кардиолог.
Според специалистите, най-често срещаният тип сърдечна аритмия е предсърдното мъждене – вид нарушение на сърдечния ритъм с честа и хаотична електрическа активност на предсърдията. Смята се, че 2-3% от населението страда от него, но след 70 години този процент нараства значително – до 8%. По-често срещан е при мъжете, отколкото при жените.
Предсърдното мъждене е опасно, защото може да протече без симптоми. Човек може да не забележи нищо, докато рискът от инсулт ще нараства. Това често се случва с младите хора.
Според сърдечно-съдов хирург, до 25% от всички инсулти са свързани с предсърдно мъждене и отделяне на тромби, а кратките епизоди на аритмия са достатъчни за образуването на тромб и емболични събития.
Пристъпът на аритмия може да се определи по пулса. Нормалната честота на пулса в покой е 60-80 удара в минута. Ако е над 100 и дори по-неравномерно, е препоръчително да посетите лекар и да се подложите на допълнителен преглед. Ако освен учестен пулс усетите още болка в гърдите и задух, е най-добре незабавно да позвъните на 112.