Родителите са равноправни в отглеждането на своето дете. Дали майката или бащата ще полагат повече грижи вкъщи за малкото си съкровище, е решение на всяка двойка. Благодарение на законовите възможности татковците вече успешно могат да съчетаят своето кариерното развитие с грижите за бебето. А и в съвременното общество отдавна не е екзотика мъжете да са край люлката, да сменят памперси и да се разхождат с количката в парка.
Татко край люлката
Бащите се справят все по-успешно в активното възпитание и грижа за мъниците, сочат международни научни проучвания за родителството. Мъжете по нищо не отстъпват пред жените по отношение на капацитета им за хранене, приспиване и занимания с децата, твърдят детските специалисти.
Дигиталният информационен поток също помага на младите родители да черпят онлайн опит от различни експерти. Полезни съвети могат да бъдат открити в специализирани издания, които публикуват редица тематични статии за развиване на уменията на майките и татковците, за да са по-успешни в грижите за малките палавници.
Масово разпространена практика станаха специализираните курсове за бъдещи родители. В Училищата за майки и татковци се демонстрират полезни практики и се обменя знание за здравето на малките момченца и момиченца.
Модернизацията значително облекчи някои от доскорошните предизвикателства пред младите родители като помага на майката и таткото да могат да бъдат равноправни в отглеждането на новороденото.
Все повече са татковците, които излизат в отпуск, за да полагат активно грижа за детето през неговите първи години. По закон отпуск по бащинство се използва в рамките на два месеца, които мъжете могат да вземат до навършването на 8-годишна възраст на техния наследник.
През дните на отпуск по бащинство се получава парично обезщетение в рамките на държавното обществено осигуряване. За целта е нужно бащата да притежава осигурителен стаж. В този случай той има право също така на 15 дни платен отпуск при раждането на детето. Срокът важи от датата на изписването на новороденото от болницата.
Отпуск по бащинство в България – процедури, документация, срокове
Ползването на отпуск по бащинство в нашата страна е свързано с определени процедури и срокове, разписани в Кодекса на труда. Таткото трябва да предупреди своя работодател минимум 10 работни дни предварително, че ще използва правото си на отпуск. Той също така може да поиска изменение на работното си време или да заяви home officе за определен период.
Когато пък бащата реши да се възползва от 15-те почивни дни за раждането на бебето, предварително е необходимо писмено да уведоми работодателя си. Наред с молбата се подава заявление за отпуск по бащинство. Прилагат се допълнително документ за граждански брак или че детето е припознато. Нужна е и бележка от лечебното заведение, за да се удостовери датата на изписване на новороденото.
Когато е в отпуск по бащинство, работникът има право на парично обезщетение, стига да има осигурителен стаж поне една година назад. В този случай получените средства са в размер на 90 процента от среднодневното брутно трудово възнаграждение. При самоосигуряващите това обезщетение се определя от среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени осигурителни вноски преди ползването на отпуската.
Съгласно действащите разпоредби отпуск за бащинство се признава за трудов стаж на таткото. Важно е да се отбележи, че отпуск по бащинство могат да ползват и осиновителите на дете.
Прекратяване на отпуск по бащинство
Бащата може както да поиска, така и да прекрати своя отпуск за отглеждане на детето. Това се случва най-вече в няколко конкретни ситуации. Например, ако таткото вече не живее в едно домакинство с майката и детето. Важи и при прекратяване на брака, след като има влязло в сила решение на съда.
Бащата престава да има право на отпуск за детето си и тогава, когато то е дадено за осиновяване, настанено е в приемно семейство или в държавно детско заведение. При прекратяване на отпуск се изисква също писмено да се уведоми работодателя за настъпилите промени, съгласно разпоредбите в Кодекса на труда.
По данни на Националния осигурителен институт за първите шест месеца на 2023 година в България отпуск по бащинство са ползвали близо 5500 мъже. Статистиката за изминалата 2022 година сочи, че техният брой е бил над 22 хиляди души в цялата страна.
Данните показват, че все повече родители се възползват от възможността за споделено майчинство и татковците също успява успешно да съчетатят своите задължения на работа и вкъщи, за да полагат пълноценна грижа в отглеждането и възпитанието на своите деца.
Източник на изображения: pixabay