Почти всеки трети гражданин и всяка четвърта компания са били обект на корупционен натиск у нас или са участвали в корупция през 2023 г. Данните за корупцията на Центъра за изследване на демокрацията показват, че административната корупция отново е на нива, за последно достигани през 2014 и 1999 г.
- 35% от гражданите съобщават, че през предходната година им е бил искан подкуп, а 30% са участвали в корупционни сделки – стойности, сравними единствено с нивата на корупция през 1999 и 2014 г.
- Констатира се липса на ефективно антикорупционно законодателство и на утвърдена от правителството система за измерване и мониторинг на корупционните рискове. Липсата на държавна антикорупционна политика води до нормализиране на корупцията в обществото.
- В сравнение с останалите държави от ЕС, България е сред страните с най-високи нива на корупция, що се отнася до личния опит на гражданите.
- Опитът на бизнеса е подобен. През последните няколко години се е увеличил натискът върху бизнеса и участието в корупционни сделки. През 2023 г. за първи път участието е по-голямо от корупционния натиск.
- Същевременно 55% от компаниите, участвали в търгове, са убедени, че корупцията им е попречила да спечелят договор.
“Все повече българи са склонни да участват в корупционни сделки – да приемат подкупи в позицията си на държавни служители или да дават такъв, ако това би решило техен проблем, заради липсата на ефективна държавна антикорупционна политика”, констатира докладът.
Тенденцията на нарастване на тази склонност е почти непрекъсната от 2000 г. насам, което е показател, че обществените нагласи се променят в посока нормализиране на корупцията.
Тенденцията е подобна и при бизнеса. Данните сочат, че малките предприятия с персонал между 10 и 49 души са най-склонни към даване на подкуп, а 35% от компаниите споделят, че са участвали в корупционни сделки. /Forbes Bulgaria/