На 1 юни са се случили две важни събития за Сливен – открити са Минералните бани и тръгва експрес „Сините камъни“ . За това напомнят от Библиотека „Зора“. За второто събитие е ползвана статия на „Сливенско дело“.
На 1 юни 1902 година се е състояло тържественото откриване (освещаване) на Сливенските минерални бани. Минералните бани на река Тунджа се намират на 12 км югозападно по шосето Сливен – Нова Загора. Историческата справка сочи, че през 1870 година турското правителство отстъпва минералните бани за ползване на сливенската община. След Освобождението, едно от първите решения на Временния управленски съвет е: „Даването на топлите лъджи при река Тунджа на наемател чрез търг с наддаване, както това е ставало при турското управление“.
С указ от 21 декември 1893 година с указ на княз Фердинанд минералните бани се отстъпват за вечно ползване на сливенската градска община, която се задължава да построи нови хигиенични сгради. През този период се извършват геологически сондажи и разкопки, като така се разкрива извор с дебит 35 литра в минута и температура на водата 44,5 градуса.
Строежът на нова сграда и хотел започва след водосвет на 11 април 1899 година от НВП Сливенският митрополит Гервасий, а тяхното тържествено откриване става на 19 май (стар стил) 1902 година в присъствието на гости от цялата страна. Така първи в България, Сливен се сдобива с едни от най-модерните минерални бани, не само у нас, но и на Балканския полуостров.
„На 1 юни [1969] в 5 часа сутринта потегли за своя първи рейс новият железопътен влак-експрес „Сините камъни“, който свързва директно Сливен със София. Експресът е съставен от 8 вагона и има 437 седящи места.
По случай пускането на новия влак, който е голяма придобивка за окръга и за по-големите подбалкански селища, на гара Сливен се състоя тържество. На него присъстваха първият секретар на ОК на БКП Георги Йорданов и други партийни и административни ръководители, много граждани, железопътни работници и служители.“
Вестник „Сливенско дело“, година XXV, брой 64, от 3 юни 1969 г.