Магазините никога не плащат на купувачите, за да им вземат стоките, но при екстремни обстоятелства някои бизнеси го правят, макар и като цяло по много ограничен начин. Това, което се случи на петролния пазар обаче е мащабен и безпрецедентен негативен замах, след като цената на някои фючърсни договори за американския суров петрол WTI паднаха до -37.63 долара за барел. Сривът в търсенето на петрол в резултат на блокирането на световната икономика заради пандемията, ценовата война сред големите производители, които наводниха пазара с барели и складовете с изчерпан капацитет са сред причините за спада, пише в свой анализ Bloomberg.
За някои производители може да е по-евтино в дългосрочен план да платят на купувача да вземе петрола, отколкото да спрат производство или да търсят място за съхранение на барелите. Мнозина се притесняват, че затварянето на кладенците може да им навреди завинаги. Има и търговци, които купуват фючърсни договори за петрол като начин да залагат на ценовите движения, като нямат намерение отначало да се ангажират с реални доставки. Те се налага да избират между резкия спад в цените и търсене на място за съхранение и продажба на загуба. В същото време ескалиращото пренасищане с петрол прави местата, на които той да може да се складира, все по-оскъдни и все по-скъпи.
И само пандемията, и само ценовата война сама по себе си би разклатила енергийните пазари. А двете неща заедно направо преобърнаха пазара с главата надолу. Тъй като вирусът започна да се разпространява по целия свят, той започна да изяжда търсенето на етапи. Междувременно Русия и Саудитска Арабия започнаха да изпомпват рекордни обеми петрол на пазара. /bloombergtv/