Ако през деня нямате повишен апетит, но вечерта буквално омитате всичко в хладилника и не можете да се спрете, имате хранително разстройство, което най-вероятно е свързано с натрупан стрес. Какво е натрапчивото преяждане, как да намалим последствията от него и да поддържаме стройна фигура, обяснява диетолог.
Вечерните пристъпи на преяждане, когато човек може да изяде голямо количество храна за кратък период от време, се наричат компулсивно преяждане. Причините за това състояние са психологически. След тежък ден и стресови ситуации човек се опитва да избегне емоционален срив с помощта на храната. Тя дава положителни емоции. За съжаление, последствията от такава лакомия са излишни килограми.
Човек, чрез активирането на вкусовите си рецептори, се стреми да получи определено количество ендорфин („хормонът на радостта“) и по този начин да си почине от тежкия ден. В такъв момент човек започва да яде много, предупреждават специалистите.
Те съветват по време на пристъпи на лакомия да ядете не сладкиши и торти, а здравословна храна – например, пресни зеленчуци, които почти нямат калории.
Това направи навремето британската принцеса Даяна. Тя страдаше от по-сериозно хранително разстройство, булимия, което се характеризира с неконтролируемо преяждане. „Кралицата на сърцата“, Даяна укротявала глада си със зелени листни зеленчуци и грах.
„Много е полезно да вземете една връзка целина и да я сдъвчете. Така няма да преядете и няма да натрупате излишни калории“, обяснява лекар. Той все пак съветва да не се увличаме прекалено много по зеленчуците и да не хапваме само тях през деня.
За да усвоява калориите, тялото изразходва енергия. Например, ако морковите условно дават 10 килокалории, а 12 се изразходват за храносмилане, тогава се образува недостиг на енергия. Но не можете да ядете само зеленчуци денонощно. Ако го направите,ще почувствате загуба на сила и липса на жизнена енергия.
Много е трудно само и единствено на диета от зеленчуци да сте жизнени и работоспособни, предупреждават диетолозите.