Присъдата на Марин Льо Пен разтърси политическата сцена във Франция и предизвика реакции и в чужбина. Лидерът на Френската крайна десница беше осъдена на 4 години затвор, 2 от които условно, и получи 5-годишна забрана за заемане на обществени длъжности. Ефективната присъда би следвало да се изпълни под домашен арест.
Това решение, по всяка вероятност, ще възпрепятства участието ѝ в президентските избори през 2027 г. Специалисти коментират, че като че ли с решението на съда, във Франция започна и президентската кампания през 2027 г.
Припомняме, че в понеделник Марин льо Пен и осем евродепутати бяха признати за виновни в присвояване на публични средства. Лидерът на крайната десница се изправи пред съда по обвинение в присвояване на пари от Европейския парламент. Съдът изчисли, че общата финансова вреда възлиза на 2,9 млн. евро, тъй като евродепутатите от „Национален сбор”, са накарали ЕП да плаща за хора, които всъщност са работили за крайнодясната партия. Адвокатът ѝ посочи, че Льо Пен ще обжалва решението на съда. Тя ще продължи да се бори, каза говорителят на нейната партия. Подсъдимите не бяха обвинени в присвояване на парите, а по-скоро в използването им за цели на партията в страната.
Реакциите след присъдата
Поддръжниците на Марин нарекоха тази присъда „тежък удар по демокрацията”. Едни от първите реагирали в защита на Льо Пен бяха от Кремъл, откъдето заявиха, че наблюдават във все повече европейски столици липса на спазване на демократичните ценности.
Реакция дойде и от Доналд Тръмп, който сравни присъдата със собствените си съдебни дела в Съединените щати. „Прилича много на нашата страна”, каза американският президент.
Виктор Орбан написа в социалните мрежи Аз съм Марин!“.
Подкрепа Льо Пен получи и от вицепремиера на Италия Матео Салвини, който вижда присъдата като политически мотивирана атака. Точно по същия начин я виждат и поддръжниците на Марин Льо Пен в страната.
В последните социологически проучвания в страната, направени в края на месец март, Льо Пен води със значителна преднина сред гласовете на френските гласоподаватели за президентските избори след две години. Така, че наистина това е много сериозен удар и както някои го нарекоха „политическа смърт за Марин Льо Пен”. Политикът обаче се още таи надежди, че може да участва във вота през 2027 г.
Коментар на български експерт
Марин Льо Пен вече започна своята предизборна кампания. Това заяви в студиото на „Здравей, България” Анна Кръстева, професор по политически науки и международни отношения в НБУ.
Според нея тя е изключително опитен политик. „Една от първите реакции беше как към палитрата от образи, защото Льо Пен има дългогодишна кариера, се добави тази на страдащата, обвинената. Превърна се в нещо като „майка на нацията. Има невероятна способност да общува с хората”, поясни Кръстева.
По думите ѝ това не е първият трус в политическата система на Франция. Френските граждани имат висока политическа култура, допълни професорът.
„Виждаме сблъсък на два наратива. От една страна, че никой не е над закона. Това решение се основава на реални факти. Има ли демокрация над правото е големият въпрос,на който вторият наратив няма как да отговори. Крайното решение ще бъде взето след преразглеждане. 2 години не е малко време и е възможно то да излезе преди официалната кампания за европейските избори”, заключи Анна Кръстева. /НОВА/