Първи случай на холера в България от 103 години насам. 23-годишен индийски гражданин, живеещ у нас, е настанен в болница, съобщават от Министерството на здравеопазването. В периода между 13 август и 2 септември той е бил в индийския град Ню Делхи. На 3 септември мъжът получава остра диария, без проява на други оплаквания.
Направеното изследване е потвърдено и от Националната лаборатория по особено опасни бактериални инфекции към Националния център по заразни и паразитни болести. Болният индийски гражданин е изолиран в СБАЛ по паразитни и инфекциозни болести „Проф. Иван Киров“, като стаята е със самостоятелен санитарен възел, подчертават от Министерството. Мъжът е в „добро общо състояние“.
Лице, с което той съжителства и e определено от СРЗИ като „близък контактен“, също е под карантина в същата болница. До момента вторият мъж е без оплаквания, а направено му изследване е дало отрицателен резултат. Други контактни лица не са установени, а заболелият не е посещавал обществени места от рода на ресторанти.
От здравното министерство поясняват, че холерата е изключително заразно заболяване, което се предава при поглъщане на заразена храна или вода. Характерни за него са интоксикация, поражение на тънкото черво, гастроинтестинални прояви, дехидратация, тежко протичане и висока смърност. При хората болестта се предава както чрез консумация на заразена вода или вода, така и чрез замърсени ръце или предмети.
Холерата е била разпространена главно в Индия до началото на XIX в., след което се плъзва и по други страни и води до пандемии с милиони жертви. В България болестта е била сериозен проблем шест пъти, а последната епидемия е от периода 1914-1918 г., когато заболяването е внесено от Румъния. При тази епидемия са регистрирани 845 заразени и има 146 починали.
Последният до момента случай в страната ни е бил през 1921 г. и отново е бил внесен, поясняват от Министерството.