Раковски, чиято 200-годишнина от рождението чествахме на 14 април, може би е роден година или две по-рано. Това сензационно откритие направи млад български историк в османските архиви. Ето какво пише Октай Алиев:
Съвсем ново откритие за Г. Раковски
Идеологът на българското революционно движение Съби Стойков Попович (Георги Стойков Раковски) може би – тук дебело подчертавам – МОЖЕ БИ (не е сигурно) е роден през 1819 или 1820 г., а не на 14 април 1821 г. Това откритие успях да направя вчера, четейки нюфус регистъра на немюсюлманите в Казган пънаръ (Котел). В Пеновската махала на Котел са живеели бащата на Съби – Стойко Събев (Попович) – Папаз оглу – както пише в регистъра. Той е с „черен мустак“ и е на 40 години. Т.е. е роден някъде през 1793-1794 г. До него е описан досега неизвестният му за нас син – Йордан – на 2 години. По-надолу успях да прочета „Съби, син на Стойко“ на 14(!) години. Документът е от 29 зилхидже 1249 [=8 май 1834 г.]. И той живее в Пеновската махала, но най-вероятно в отделна къща, защото не е регистриран в домакинството на баща си, а отделно от него. Също така османският регистратор го отбелязва, че е бил от „средната класа“.
Обаче не трябва да веднага да бъдем крайни в изводите си и да казваме, че Раковски е роден през 1819 или 1820 г. Нюфус дефтерите са само един вид османски регистри, трябват ни още подобни на тях, за да сравняваме нещата. Припомням, че такъв беше случаят с рождената година на Васил Левски, която тази година се установи от наши османисти – 1840 г. Те обаче разполагаха с регистри от последователни години и по този начин проследиха Карлово и домакинството на Иван Кунчев. Нашият случай не е такъв – засега само един регистър. Затова искам да ви кажа, че това откритие не е сигурно на 100%.