На 8 август на остров Крит бе разбит канал за трафик на бебета, при който властите задържаха четирима души за незаконни осиновявания, донорство на яйцеклетки, сурогатно майчинство и трафик на бебета. Сред жените, приели майчинството като бизнеса са и българки.
От разследването на острова стана ясно, че търговията с новородени не е отшумяла, а напротив – мрежата става все по-голяма. Жените с български документи пък са били жители на Югоизточна България – Бургас, Камено, Айтос, Сливен и Варна.
Камено вече 20 години е инкубатор за чужди бебета. Сега бременни няма. Всички, които очакват бебета или даряват яйцеклетки, са в чужбина. Една от тях – Зина живее с двамата си сина в махалата в града. Тя е сред тези, които раждат и продават децата си. Имала е 8 бременности, завършили със седем раждания и един аборт. Само две от децата продължават да са „нейни“, останалите 5 е родила в Атина, Гърция и веднага е предала на посредник за осиновяване. Повече не ги е виждала, но е получавала от 15 и 30 хиляди евро, разказва Зина. В схемите със сурогатното майчинство част от печалбата отивала и при лекари. Някои от жените предпочитали да даряват яйцеклетки, което струвало около 1500 евро.
Според адвокатът по медицинско право Мария Петрова, сурогатното майчинство у нас не е разрешено, но това не означава, че няма „вратички“, през които законът се заобикаля. Факт е, че у нас има официално рекламиращи се агентства, които, срещу сума между 37 000 и 42 000 $, могат да се възползват от „услугата“ в Украйна, например и след раждането, с апостил от Българското консулство, се завръщат в страната с бебе.
„В последните три години нямаме осъдени лица. Това беше в един по-ранен период, където имаше доста производства – около 20 на година. Тогава беше и бумът на трафикиране и на установяване на този вид престъпление”, коментира районният прокурор на Бургас Мария Маркова.
В Районна прокуратура в Бургас има само четири досъдебни производства от минали години и нито един подаден сигнал за трафик на бебета или яйцеклетки.
„Като причина мога да посоча, че голяма част от лицата вече не живеят на територията на съдебен район Бургас. Същите са изнесени към западна Европа или Гърция“, поясни Маркова. /LexMedica news/