т години недостигът на медицински сестри в България е осезаем. Една от мерките, по които се работи за справяне с този проблем, е да се привлекат здравни специалисти от етноси, които говорят български – от Украйна, Беларус, Молдова и Казахстан. Това съобщи зам.-здравният министър доц. д-р Георги Йорданов, който коментира проблемите в здравеопазването ни пред БТА.
„Повечето болници в страната са на печалба – нещо, което не е ставало през последните десетина години. Това се случва заради факта, че здравните заведения, чиито планови операции и прием в условията на пандемия бяха ограничени, получават финансиране в размер на 85 процента от заработеното в предната година, независимо от обема на техните дейности”. Това каза доц. д-р Георги Йорданов в Кюстендил. Той посочи, че тези факти говорят за това, че болниците имат средства, с които да поемат увеличените разходи.
„Броят лекари, регистрирани от БЛС, са между 31-32 хиляди. Проблемът е, че здравните заведения трябва да покрият стандарта и тогава лекарите не стигат. Истинският проблем обаче е недостатъчният брой на медицински сестри. Те са привлечени да работят в Западна Европа през последните години заради по-високото заплащане”, посочи още заместник-министър Йорданов.
„Обмисляме най-различни мерки, включително и това болниците да дават стипендии на кандидатите за медицински сестри, общежития. В болницата в Добрич се опитваме да работим по проект с медицински сестри от Казахстан. Целта ни е да урегулираме възможността те да работят в страната, която е член на ЕС“, каза още доц.д-р Йорданов.
Той посочи, че границите на страната за медицински специалисти са отворени, а в момента се правят опити за мотивиране на етноси, които говорят български – от Украйна, Беларус, Молдова.
Заместник-министърът подчерта, че се прави всичко възможно, включително и увеличаването на бройката медицински сестри, които се обучават в колежи.