Дванадесет мъже и жени от Ягода са настанени в Кризисен център в Сливен, съобщи зам.- кметът Пепа Чиликова. Общината е осигурила бусове, с които те са транспортирани от „дома на ужасите“ в мъглижкото село. От събота на обяд на крак е смесен екип от служители и специалисти, които осигуряват денонощна грижа за приетите хора.
Всички са на пенсионна възраст. Четирима са с параноидна шизофрения, останалите – с деменция. На място е извикан психиатър, който е консултирал пациентите с психиатрични заболявания и е разговарял с останалите настанени, съобщиха от екипа. Една от жените с психиатрично заболяване е направила тежка криза в нощта срещу понеделник и на 9 юни, след преглед от психиатър, бе откарана с линейка на Центъра за спешна помощ в специализирана болница.
Всички са изкъпани, осигурени са им дрехи, нахранени са, получават нужната терапия и са в добро състояние. Пребивават в съвременна сграда с всички удобства в спалните, столовата и общите площи. Съвместно с ДСП – Сливен координират работата си.
Две жени са все още без изяснена самоличност
До момента близки са прибрали две от жените и те са при семействата си, каза гл. експерт Дилян Стойков от дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Общината. Най-голям проблем остава установяването на самоличността на хората. Те са приети без лични документи, без информация за адреси, без данни за личен лекар, ТЕЛК-ови решения. Със съдействието на МВР – Сливен до момента е осъществен контакт с близките на 6-има души. „За две жени все още няма никаква информация“, каза още Стойков. „Най-важното за нас е, че сега хората са спокойни! За хора, които са били под натиска на такъв огромен стрес, първото нещо, което направихме, е да ги успокоим. Това става с отношение и с говорене, говорене…“, допълни Кремена Берберова, ръководител на кризисния център.
Всеки, който е видял хората от нелегалния дом, маскиран като стаи за отдаване под наем, няма съмнение за ужасите в него. Дванадесетте „наематели“ са пристигнали в Сливен почти без дрехи и обувки, част от тях – боси. Телата им и каквото имат по по тях са гъмжали от всякакви паразити – въшки, срамни въшки, бълхи, дървеници. Още с пристигането им всички са преминали през обезпаразитяване, дезинфекция и баня. Облечени са с нови, чисти дрехи. Дрехите пък са осигурени от Дома за стари хора в Сливен, както и от самите служители в екипа.
Хората вече наистина са видимо спокойни, видя „Труд news“. Имат възможност да излязат в затревен двор с пейки. Общуват, както и колкото могат. „Направи ми снимка!“, казва най-бодрият и усмихнат сред тях. Иска фотото да бъде пуснато в местен вестник на близък град. Заръчва на снимката да пише „Това е героят!“. Изкарал е четири години в „дома“. Няма установени засега родственици. /Труд/