В редакцията на „Сливен прес“ се получи писмо от нашата съгражданка Пламена Нашева. Заедно с нейния съпруг те вече са били герои на наш материал. Както става ясно от писмото, приключенията на семейството продължават:
Здравейте, ние сме Антон и Пламена Нашеви от Сливен и сме автори на книгата „Стъпки към непознатото. От Африка до Южна Америка“. В нея описваме живота си с африканско племе и прекосяването на латино континента от юг на север.
През 2018г към нас се присъедини първородната ни дъщеря – Ева и от този момент започнахме да мечтаем отново за далечни земи, които да опознаем заедно като семейство.
Когато Ева стана на три години решихме, че сме готови и няма време за отлагане. Напуснахме сигурната си корпоративна работа, оставихме всичко, което бяхме изградили и купихме еднопосочни самолетни билети за Мексико. Искахме да опознаем света с колела и детска рикша без предварително начертан план. Така през декември 2021г Ева за първи път се качи на самолет, за да прекоси Атлантическия океан и да се впусне в първото си голямо приключение.
Вече девет месеца сме на път, преминахме през Мексико, Гватемала, Ел Салвадор, Хондурас и в момента сме в Никарагуа. Придвижваме се изцяло с колела и детска рикша. Пътувайки по този начин имаме възможност да надникнем по-надълбоко в любопитното ежедневие на местните.
Опознавахме Мексико четири месеца, прекосявайки полуостров Юкатан. Пътувахме през малки селца, потънали в джунглата, населени предимно с потомци на маите и прекарвахме голяма част от времето си в разговори с тях. Противно на всякакви очаквания и слухове на полуостров Юкатан е изключително спокойно. Местните ни изненадаха с гостоприемството си. Често ни каниха на гости и ни нагостяваха с ястия от традиционната си кухня, с която много се гордеят. За жалост не успяхме да различим друг вкус освен лютия. Полуостров Юкатан е дом на много руини наследени от маите и сенотета (подземни кладенци), които са използвали по време на сухия сезон. Считали са, че сенотетата са врати към задгробния живот и в тях са пренасяли жертвоприношения към техния бог на дъжда Чаак.
По улиците на малките населени места се срещат много метиси – жените носят единствено ипил (традиционна рокля) през целия си живот. Местните са успели да съхранят мая културата през годините и държат подрастващото население също да говори езика на маите и да уважава корените си.
Проправяйки си път към следващата държава преминахме през дъждовните гори на Мексико. Понякога докато карахме колела, маймуни скачаха над главите ни, опитваха се да ни замерят с клони или да ни препикаят, а нощем чувахме рева им.
Приключението ни отведе в Гватемала – една от най-колоритните страни в Централна Америка. За щастие пътят ни там също се пресече с много топлосърдечни хора, въпреки тежкото им минало от дългата гражданска война и природните бедствия нанесли своите удари през последните години. Изкачихме вулкан Акатенанго, от който имахме щастието да се срещнем отблизо с един от най–активните вулкани в света – Фуего. Той изригва на всеки 10-15 минути, като последното му голямо избухване е било през 2018г, от чиито нанесени щети местните все още се съвземат.
В планинските райони на Гватемала отново се срещнахме с потомци на маите, които се различаваха по начина на обличане и език от тези, с които се запознахме в Мексико. Гватемала е дом и на най-добре запазените руини от империята на маите – Тикал.
Придвижвайки се на юг в страната се оказахме на кръстопът. Трябваше да изберем дали да продължим да караме към Хондурас или Ел Салвадор. За жалост и двете страни се славят със силните си престъпни групи и се считат за едни от най-опасните в световен мащаб. Направихме трудният избор и решихме да преминем през Ел Салвадор.
След дълги години на репресия и неспокоен живот, салвадорци днес се радват на силен президент, който се бори с престъпността и жестокостта на групировките, които са безчинствали години наред. През последните три години, от които е на власт са заловени над 45 000 членове на престъпни групи. Местните споделиха с нас, че дори се строят нови затвори, защото няма място за всички.
Освен със спокойствието настанило се у местните, Ел Салвадор ни изненада и с красива природа. Отпочивахме от колелата на незастроени плажове. Въпреки малката си площ Ел Салвадор е дом на 20 вулкана, от които три успяхме да покорим.
Прекосихме Хондурас по-бързо от желаното, тъй като имахме непредвиден проблем с визите си и заменихме бавния ритъм на пътуване с бързане. За наш късмет през четирите дни в Хондурас всеки ден пукахме гума, дори скъсахме верига. Сякаш времето ни правеше напук.
Откакто напуснахме дома вече сме в петата страна от нашето семейно приключение – Никарагуа, която предстои да опознаем.
След девет месеца на път повече от всякога виждаме всъщност с колко малко може да живее човек. Разполагаме с две колела, детска рикша, пълна с играчки и дисаги, с неща от първа необходимост. Пътуването ни е олицетворение на живота, такъв какъвто искаме да го покажем на Ева – пъстър и изпълнен с ежедневни вълнения. Понякога ни канят да спим в луксозни вили на брега на океана, а друг път нощуваме в задния двор на пожарната. За щастие пътят ни се пресича с хора с големи сърца, които все още не можем да си обясним от къде черпят толкова много любов и топлина и я споделят с нас, непознатите пътешественици на колела.
Първата крачка вън от дома е най-трудна, след това страховете постепенно изчезват, виждайки как Ева расте щастлива пред очите ни. След девет месеца на път Ева може да комуникира на испански, опознава и заобиква природата около нас, черпи от любовта и добротата на местните, научава уроци, които се надяваме да помни цял живот.
Преди да направим първата крачка от прага на дома и да напуснем всичко познато и комфортно, нямахме представа, че тежките колела и жаркото слънце далеч няма да са най-трудните неща, с които се сблъскваме. Най-голямото предизвикателство, пред което се изправяме е да си вземем довиждане с хората, които ни приемат като част от семейството си и мисълта, че може би няма да се срещнем отново.
Споделяме изживяното чрез много снимки и кратки разкази в групата ни във Facebook: https://www.facebook.com/groups/travelproof/ и под формата на документални епизоди в YouTube: https://youtu.be/AsUCIJnUJ-Y
Книгата на Антон и Пламена Нашеви „Стъпки към непознатото. От Африка до Южна Америка“ може да бъде поръчана директно от авторите тук: https://travelproof.bg/kniga/